Staré ovocné odrůdy

Projekt:Zachování starých saských a českých odrůd ovoce pomocí nových konceptů – kooperační projekt

Termín:01.01.2017 - 31.01.2020

Realizátor:Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt

Projekt: Zachování starých saských a českých odrůd ovoce pomocí nových konceptů – kooperační projekt, reg. č. 100282446

Lead partner projektu: Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt

Partneři projektu: Venkovský prostor o.p.s. (za českou stranu) a IBZ St. Marienthal (za německou stranu)

Dne 1. 1. 2017 byl zahájen projekt spolupráce „Zachování starých saských a českých ovocných odrůd pomocí nových koncepcí – kooperační projekt“. V tomto projektu spolupracují partneři Saská zemská nadace pro přírodu a životní prostředí (LANU), Mezinárodní Setkávací centru St. Marienthal (IBZ) a Venkovský prostor o.p.s.

Cílem projektu je vyhledávání, určování, certifikace starých ovocných odrůd a založení celkem pěti extensivních genofondových ovocných sadů pro dlouhodobé zachování těchto odrůd do budoucna. To poslouží zachování genetických zdrojů (zachování biodiverzity, potenciál pro šlechtění) a zachování jako kulturního statku. Z důvodů omezených kapacit se budeme soustředit pouze na odrůdy jablek, hrušek, třešní a švestek.

Opatření projektu budou realizována s mnoha odbornými partnery v Sasku a Česku. V rámci projektu budeme usilovat o navázání trvalé spolupráce v rámci pracovní skupiny „Zachování odrůd“. Výsledky projektu budou zveřejněny na internetových stránkách. Do vyhledávání odrůd budou zapojeny také školy i široká veřejnost z příhraničního regionu.

Pro podporu zachování starých ovocných odrůd a extensivních sadů jako takových budou projektové aktivity zahrnovat i četné vzdělávací aktivity. Jedná se například o kurzy řezu ovocných stromů, šlechtění ovocných dřevin, určování ovocných odrůd a další odborné akce a výstavy ovoce. Všechny aktivity mají také za cíl, obnovit zapomenuté znalosti, a umožnit pokud možno četným aktérům, aby hospodařili s ovocnými stromy a starými odrůdami. Pro nás je důležité, aby staré ovocné odrůdy vč. svých četných a cenných vlastností vešly opět ve známost a byly díky tomu i více využívány.

V tomto smyslu Vás srdečně zveme k účasti na našich akcích a přejeme Vám osobně mnoho nových poznatků a zkušeností v rámci vlastního vzdělávání.

Projekt je financovaný Evropskou unií prostřednictvím programu přeshraniční spolupráce SN-CZ 2014-2020

EU - SN - CZ

Novinky k projektu

 • Roubování ovocných stromů - seminář 10.3.2018 16.02.2018 - V mnohých zahradách a sadech stojí leckdy prastaré vysokokmeny ovocných stromů, které neúnavně plodí. Jak ale můžeme naši milou odrůdu zachovat dříve než se strom vyčerpá?  Jednou ... více »
 • Řez ovocných stromů - seminář 9.3.2018 15.02.2018 - VŠEM DALŠÍM ZÁJEMCŮM SE OMLOUVÁME, KAPACITA SEMINÁŘE JE JIŽ NAPLNĚNA. Další obdobný seminář se chystá na podzim. Tento jednodenní seminář je určen úplným začátečníkům ... více »
 • Extenzivní sad a jak si jej vychutnat - 26.1.2018 06.12.2017 - AKCE JE POSUNUTA NA NOVÝ TERMÍN 26.1.2018. Srdečně rádi bychom pozvali Vás, kdo se zajímáte o zachování biodiverzity, o ovocné sady a využití jejich plodů, nebo jen rádi ... více »
 • Za jablky k Rumburku 26.10.2017 - Třetí a letos již také poslední projektový den na téma starých ovocných odrůd proběhl dne 19.10., tentokrát na české straně v Rumburku a jeho okolí. Žáci gymnázia ... více »
 • Slavnosti ovoce 05.10.2017 - Na nádvoří kláštera St. Marienthal vznikne dne 22.10.2017 pestré tržiště. Návštěvníci si zde budou mít příležitost prohlédnout množství starých odrůd ovoce, které ... více »
 • Konference Staré odrůdy ovocných stromů 05.10.2017 - Vážení přátelé zachování starých ovocných odrůd, zveme Vás na odbornou konferenci dne 23.10. 2017 do St. Mareinthalu, kde se představí čeští i němečtí aktéři, ... více »
 • Za jablky do Seifhennersdorfu 30.09.2017 - Druhý projektový den na téma starých ovocných odrůd se konal dne 27.9. na Oberschule v Seifhennersdorfu, kam přijeli žáci z ZŠ a MŠ Tadeáše Haenkeho Chřibská. Společně ... více »
 • Za jablky do Ostritz 21.09.2017 - První projektový den se školami na téma starých ovocných odrůd se uskutečnil dne 14.9. Žáci ze ZŠ Lidická z Hrádku nad Nisou přijeli navšítvit žáky ze Schkola Ostritz, ... více »
 • Určování starých ovocných odrůd v obcích 17.08.2017 - Do konce letošního roku bude v našem regionu probíhat určování starých odrůd ovocných stromů. Zvláště se zaměřujeme na oblast kolem obcí Cvikov a Vyskeř. Pokud máte ... více »
 • Kurz roubování IBZ St. Marienthal 23.03.2017 - V mnohých zahradách a sadech stojí leckdy prastaré vysokokmeny ovocných stromů, které neúnavně plodí. Patří prostě obrazu krajiny a často se nad nimi zamyslíme teprve ... více »
 • Další kurz řezu ovocných stromů 07.03.2017 - Vzhledem k velkému zájmu jsme se rozhodli ještě před začátkem vegetačního období uspořádat druhý kurz kurz řezu ovocných stromů v rámci projektu "Zachování starých ... více »
 • Kurz řezu ovocných stromů 21.02.2017 - Rádi bych Vás pozvali na první kurz řezu ovocných stromů v rámci projektu "Zachování starých saských a českých ovocných odrůd pomocí nových koncepcí", který pořádá ... více »